Waka, waka, waka! Ozvučený Pac-Man klouže po herní desce a zašlapává žluté čudlíky, zatímco ho nahání čtveřice duchů Blinky, Pinky, Inky a Clyde. V tom se kousek od něj objeví třešničky a on znejistí – riskovat a vzít si je nebo s tím ještě počkat? Tento scénář zná každý, kdo hrál videohru Pac-Man, ale jaká je její deskoherní alternace?
O čem je Pac-Man a kde se vzal?
Pac-Man vychází z ikonické arkádové hry, která byla poprvé vydána v roce 1980 japonskou společností Namco. Hra získala obrovskou popularitu po celém světě. Je jedinečná svou jednoduchou, ale návykovou hratelností a charakteristickým designem postav. Hráč ovládá žlutou postavu nazývanou Pac-Man, která se prohání labyrintem plným bodů a pokouší se je sbírat jejich pojídáním a vyhýbat se nepřátelům, známým jako duchové. Cílem je dosáhnout co nejvyššího skóre a překonat vlastní rekordy. Desková hra Pac-Man se snaží tuto předlohu ctít a sází především na nostalgii a retro zážitky.
IQ test a zkouška trpělivosti
Po vybalení součástek z krabice zjistíte, že herní deska se skládá z pěti dílů. Ať děláte, co děláte, složit ty velké dohromady je peklo, když nevíte, jak na to. Vyžaduje to hlavně šikovnost – jedna část s výstupky se vždy zasouvá vrchem a druhá spodem. Bohužel to nikde nenajdete uvedené a návod také mlčí, proto o tom píšu aspoň tady. Kdyby náhodou někdo googloval „jak složit herní desku v Pac-Man desková hra“, tak vás zdravím. Není zač.
Dále vás čeká zasouvání žlutých čudlíků představující body, na kterých si bude „smlsávat“ Pac-Man. Je trochu nezáživná činnost, která vyškolí vaši trpělivost, ale nebojte, zasouvání se dělá je jednou a pak už se to lehce doladí po každém restartu hry.
Lepší zpracování součástek nikoho nenapadlo?
Ráda bych rovnou ohodnotila herní součástky. Deska s čudlíky – nepraktické, nepohodlné. Žluté čudlíky a jejich opětovné vycvakávání je, jak se říká, za trest. A víte, jak rychlé některé hry mohou být? Vždy rozebrat desku, otočit, vycvakat nahoru, složit desku a za chvíli zase. Proč nezvolili lepší mechaniky, třeba něco jako je oblíbený pop-it systém, kdy by byly ty body jako gumové polokoule, které zamačkáváte nebo vymačkáváte velice snadno. Navíc je tu velké riziko poztrácení těchto malých čudlíků. Celá tato záležitost by mohla být mnohem zábavnější, což je potřeba, protože u hraní dochází k pravidelným restartům a pokud je ten proces utrpením, má vliv na celkové ukončení hraní a odložení deskovky zpět do poličky.
Deska by taky mohla být lépe zpracovaná. Klasické „puzzle“ výběžky s nějakou fixací po stranách nebo jen hrany posílené magnetem by byly lepší. Podle mě by to určitě šlo zpracovat lépe a trochu mě toto provedení zklamalo.
Ostatní součástky jsou pěkně vyvedené a plně vyhovující. Postavičky jsou dostatečně velké, kartičky mají pěkný arkádový design. Oceňuji i ozvučení Pac-Mana. Je to taková drobnost, ale je prostě fajn. Zpracování návodu je také vyvedené, akorát tam tedy není ta nápověda, jak ty desky do sebe zasunout.
Zábavná hra plná taktizování a náhody
Když je hrací plocha připravena, dáme se do hraní. Na výběr máte mezi běžnou hrou, kdy má Pac-Man jeden život, a arkádovým módem, který se podobá více videoherní verzi, protože v ní má Pac-Man 3 životy. Volba je spíše na vaší preferenci. Běžná hra může být svižná a někdy až velmi rychlá, přičemž arkádový mód je zase volba na delší hraní. Pro prvním hraní bych rozhodně doporučila arkádový mód, protože v něm máte více času se zorientovat v pravidlech a lépe si je ukotvíte.
Hra je určená pro 2 až 5 hráčů. Pokud hrají dva hráči, jeden ovládá Pac-Mana a druhý duchy. V případě více hráčů se rozrostou řady duchů, protože Pac-Mana ovládá vždy jen jeden hráč. Vyzkoušela jsem si hru jak ve dvou, tak ve více hráčích. Hraní ve dvou bylo velmi dobré. Mnohem těžší se nám zdála hra, pokud jste hráli za Pac-Mana. Duchové sice nejsou tak rychlí, ale zato jsou až čtyři a dokáží se takticky rozmísťovat. Když duchy ovládá jeden hráč, může lépe pracovat s celkovou taktikou, zatímco když je hra duchů rozdělena mezi více osob, každý duch má svou vlastní strategii.
Hra ve více dospělých je poměrně zábavná, ale příliš dlouho nevydrží. Po pár hrách už můžete pocítit opadnutí zájmu a nadšení, ale pro skupinu dětí starších 10 let je to ideální volba. Pravidla jsou poměrně jednoduchá a tak je jistě bez problému snadno pochopí.
Hraní jsme si užili i přes drobné nedostatky v materiálním provedení. Určitě bych ji doporučila do rodiny se staršími dětmi, které znají předlohu a mají rádi výzvy.
Za poskytnutí recenzního kusu děkuji FYFTu.
Desková hra Pac-Man
Jednoduchá, svižná, akční a taktická hra, která by ale zasloužila lepší materiální provedení. Ideální pro děti od 10 let věku, ale na čas zabaví i dospělé.
PLUSY
- jednoduchá pravidla
- svižný průběh hry
- ctí předlohu
MÍNUSY
- horší provedení a kvalita herní plochy
- věčný souboj s čudlíky
- pro starší hráče se relativně brzy stane repetitivní